Historie Iné Kafe

1995 V létě Vratko spolu s Máriem jedou na výlet na Ukrajinu. Učarováni touto zemí se rozhodnou, že si založí novou kapelu s názvem Iné Kafe. Její celý název se bude psát v azbuce. Postupně vznikají nové písničky a formuje se první sestava. Vratko – zpěv, kytara, Mári – zpěv, kytara, Rišo – basa a Noro – bicí. Nahrává se první demáč na kazetu v KD Bernolákovo.

1996 Kapela zjistí, že Noro není čistý a dostává padáka. Rišo kapelu také opouští. Jejich místa nahrazují bráchové Dodo – bicí a Wayo – basa. Nacvičuje se program a jde se do studia, kde vzniká první studiová demo nahrávka Kachny. Mária přijímají na VŠVU a tak kapelu opouští. Na jeho místo přichází Cibi, který nastupuje jako zpěvák kapely.

1997 Kapela doplňuje svůj program a následuje nahrávání druhého demáče Situácia. Kluci jezdí na koncerty starou Volhou Gas (spotřeba 16l/100km)

1998 Nový materiál, který se nasbíral se v březnu nahrává a dostává název Vitaj! Kapela stojí před otázkou, či album vydat oficiálně, nebo ho šířit jen prostřednictvím kamarádů. Vítězí možnost „A“, ale neexistuje vydavatelství, které by mělo o tento materiál zájem. Nezbývá nic jiného, než si ho vydat sami. Vratko si zakládá vydavatelství Shotgun records a pod touto značkou vychází 4. října první oficiální album Iné Kafe. Singl 090x jej uvádí mezi lidi.

1999 Kapela plánuje turné k novému albu. Šňůra „Vitaj Tour“ probíhá od ledna do března a vzhledem k návštěvnosti to bylo úspěšné turné. Méně úspěšný je vztah Cibiho se zbytkem kapely. Vznikají názorové neshody na základě kterých se kapela s Cibim loučí. Vratko znovu zasedá za mikrofon a ve zkušebně se nahrává singl Svätý pokoj. Iné Kafe podepsalo smlouvu s vydavatelstvím Universal music a 4. listopadu vychází nové album Čumil. Prodalo se ho 17 000 kusů.

2000 V lednu dochází k názorovým neshodám v kapele. Když neexistuje cesta ke kompromisu, Vratko nahrazuje starou sestavu novou. Vratko – zpěv, kytara, Forus – basa, Tibor – kytara a Dano – bicí. Startuje šňůra „Čumil Tour“. Na koncertech kapelu vidělo cca 18 000 lidí. Universal music se mění za domácí Forzu. Nahrává se nové album, které dostává název Je tu niekto? Začíná malá prosincová 4×4 Tour. Koncem roku kapela získá platinovou desku za 15 000 prodaných alb Je tu niekto?

2001 Kapela nasazuje do televizí a rádií svůj nový singl Ráno, který se nepřetržitě drží na prvních místech. Forza odevzdává kapele „platinovou desku“ za 25 000 prodaných kusů z alba Je tu niekto? Začátkem léta vychází kapele kniha „Úspešne zapojení“. Autorem je Vlado Lama. 5. září vychází nové album Príbeh. Za měsíc prodeje alba kapela získává „zlatou desku“ za prodej. Pilotním singlem se stal song Ďakujeme vám. 5. listopadu z kapely odchází kytarista Tibor a Vratko přebírá všechny kytarové části na koncertech. Kafáči zůstávají ve trojici. Kapela získává „platinovou desku“ za 20 000 prodaných kusů alba Príbeh. Kapela získává bronzového slavíka v anketě Slávik 2001.

2002 Kapela natočila nový videoklip na Ružovou záhradu, který se celkem dobře drží v hitparádách. Pokračuje turné s Kabátem. V rádiích je ke slyšení nový singl Prečo je to tak?. Iné Kafe hodně koncertuje a nemají čas na vydání dalšího řadového alba. Mají hotové asi tři nové songy a jeden už hrají na koncertech. Jmenuje se Opäť na streche. Kluci se poměřili s bývalými členy, dnes členy kapely Plus Mínus, která působí v současnosti v Čechách. Následuje vydaní reedice alb Situácia a Kachny. Kafáči mají novou webovou stránku ve stylu 80. let.

2003 Iné Kafe hodně koncertuje. Připravuje materiál na nahrávání nového alba. Za tří týdny nahráli nový album. Ale ještě před tím došlo k jedné zásadní změně. Bubeník Dano kapelu opustil a nahradil ho bubeník kapely Vanilla Club Jano Rozbora. 2. září na Slovensku vychází nové album, které dostalo název Bed udania dôvodu. V Čechách vychází s měsíčním zpožděním. Současně s vydáním alba kapela mění název na inekafe. V polovině října kapela startuje velké česko-slovenské turné „Bez udania dovodu cs Tour 2003“. Jako první singl byl zvolen song Velkou palicou III. Koncem roku kapela nasazuje nový singl, Spomienky na budúcnosť, který se drží velmi dobře ve všech hitparádách.

2005 Vychází album „Staré časy“, mladé slovenské zpěvačky Anawi, Vratko je autorem hudby a textu.

2006 Dne 17.2.2006 inekafe ukončuje existenci. Důvodem je, že Vratko se chce věnovat svému civilnímu povolání- dopravní pilot. Navrhl, aby kapela pokračovala bez něj, ale ostatní odmítli.

2008 Dne 22. května 2008 odehráli v Bratislavě na parkovišti pod internáty v Mlýnské dolině exkluzivní rozlučkový koncert.

2009 Kvůli velkému ohlasu fanoušků na bratislavský koncert, se 31.ledna 2009 v pražské Incheba aréně uskutečnil druhý rozlučkový koncert, který navštívilo přes 4 500 fanoušků.

2010 Dne 11.1.2010 oznámila kapela Iné Kafe svůj návrat ke hraní a koncertování. V roce 2010 má v plánu odehrát tři koncerty v rámci „Československa“.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Iné_Kafe

Rubriky